Skip to content


Wydarzenia 9/11

Dzisiaj, tj 11.09.2006 przypada piąta rocznica zamachu na World Trade Center. Pięć lat temu o godzinie 8:46 pierwszy z Boeingów 767 uderzył w północną wieżę. Dokładnie 17 minut później w wieżę południową uderzył drugi z porwanych samolotów. O godzinie 9:37 kolejny samolot uderzył w Pentagon powodując gwałtowny pożar.
Pomimo ofiarnej akcji ratunkowej o godzinie 9:59 południowa wieża WTC zawaliła się, 29 minut później, o godzinie 10:28 zawaliła się wieża północna. W wyniku ataku zginęło około 3000 osób, w tym około 400 strażaków.


wtc.jpg

Winą za zamach obarczona została Al-Kaida, ugrupowanie terrorystyczne kierowane przez Osamę Bin-Ladena. Po pięciu latach poszukiwań wciąż nie udało się go ująć.

Tuż po tych tragicznych wydarzeniach pojawiły się głosy że Al-Kaida nie była w stanie dokonać tak świetnie zorganizowanej i przeprowadzonej akcji – według niektórych ludzi miała to być “wewnętrzna robota”. Oczywiście w początkowym okresie po uderzeniu opinia ta została uznana za kolejną “teorię spiskową”, a ludzi ją głoszących zmarginalizowano i wyśmiano. Jednakże dzięki medium takim jak internet zostały rozpowszechnione programy i filmy zawierające dość istotne pytania, na które oficjalna wersja wydarzeń nie potrafi odpowiedzieć, mało tego – czasami jest wręcz sprzeczna (według autorów). Po pięciu latach badania wskazują że ponad 50% amerykanów nie wierzy w wyjaśnienia rządu amerykańskiego. Teoria spiskowa zdobywa popularność.

Interesuję się wydarzeniami 9/11 od dnia w którym miały miejsce, oglądałem chyba wszystkie filmy dotyczące tych wydarzeń, czytałem sporo artykułów – zarówno za, jak i przeciw. Chciałbym się z Wami podzielić pewnymi spostrzeżeniami i być może skłonić do własnych poszukiwań. Żeby wszystko było jasne – osobiście nie podoba mi się kilka rzeczy w wersji podanej przez amerykański rząd.

Oczywiście mało prawdopodobnym jest że dowiemy się prawdy. Jak wyglądało to w rzeczywistości i jakie motywy kierowały porywaczami wiedzieli tylko oni sami i organizatorzy zamachów.

Najpierw trochę o “teoriach spiskowych”. Chciałbym tutaj zauważyć że jest to bardzo popularne słowo ucinające dyskusję na dany temat. Wiele wypowiedzi popierających oficjalną wersję przytacza właśnie ten termin nie podając żadnych argumentów obalających daną tezę.

“Teorie spiskowe” wchodzące w grę:
- wieże WTC zostały zburzone za pomocą materiałów wybuchowych w kontrolowany sposób
- samoloty które uderzyły w WTC nie były pasażerskimi Boeingami
- w Pentagon nie uderzył Boeing 757 tylko inny, mniejszy samolot lub rakieta
- lot 93 (Pennsylvania) został zestrzelony przez myśliwce Amerykańskie

Zacznijmy od Pentagonu.
Później (jeżeli kogoś to zainteresuje) napiszę coś o reszcie.

Główne zarzuty obrazuje ten film: http://www4.neilrogers.com/features/2004091001.html
Ciekawy artykuł jest też na: http://www.physics911.ca/Omholt:_9/11_and_The_Impossible_Pentagon

Kamery
Chciałbym zwrócić uwagę na fakt że jest to siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, jeden z największych budynków biurowych na świecie.Pracuje tam około 23 000 osób, mając do czynienia z dokumentami o różnym stopniu tajności. Myślę że można śmiało założyć iż jest tam naprawdę dobry system monitoringu. I tylko jedna kamera uchwyciła moment uderzenia, raptem 5 klatek z których nie wynika NIC. Zerknijcie na plan z zaznaczoną strefą uderzenia (samolot nadlecial z lewego górnego rogu, pod kątem około 50 stopni do fasady): http://media.washingtonpost.com/wp-srv/national/images/pentagon_strike_0911.gif
Niemożliwe żeby w tak dużym budynku była tylko jedna kamera patrząca na interesujący nas fragment.

Dodatkowo wzdłuż domniemanej trasy przelotu znajdowały się kamery hotelu i stacji benzynowej – taśmy skonfiskowało FBI i słuch o nich zaginął.

Zniszczenia fasady
Ciekawe są zdjęcia obrazujące skalę zniszczeń w stosunku do rozmiarów samolotu, przykładowo: http://www.geocities.com/someguyyoudontknow33/images/hole11.jpg
Jak widać budynek nie ucierpiał zbyt mocno (co jest najczęściej przytaczanym faktem przemawiającym na korzyść teorii że to nie Boeing 757 uderzył w Pentagon). Warto jednak pamiętać że ten fragment był akurat w trakcie modernizacji – wymieniano okna na pancerną wersję oraz utwardzano konstrukcję. Mimo to siła uderzenia była tak wielka że samolot przebił się przez 3 pierścienie budynku. Jak to możliwe że nie ma praktycznie śladów po skrzydłach samolotu na fasadzie? Dlaczego szpule z kablami leżące na trawniku są nietknięte? Dlaczego na trawniku przed Pentagonem nie ma śladów po uderzeniu samolotu?

Owszem, da się to na siłę wytłumaczyć (większość masy samolotu jest skoncentrowana wzdłuż kadłuba, skrzydła są z relatywnie kruchego aluminium itp), jednak żeby zobaczyć odpowiednią skalę samolotu zerknijcie na screenshot z symulacji komputerowej zrobionej na Uniwersytecie Purdue: http://news.uns.purdue.edu/UNS/images/sozen.pentagon.jpeg

To zdjęcie http://physics911.ca/images/omholt/cab.jpg pokazuje jeden ze słupów zniszczonych przez przelatujący samolot. Zwróćcie uwagę na odległość od budynku – na jak niskim pułapie musiał on przelecieć cały ten dystans? Siłą odrzutu silników lecącego (!) samolotu tego nie wytłumaczymy.

Mam naprawdę sporo uznania dla zdolności pilotażowych terrorystów – myślę że niewielu zawodowych pilotów potrafiłoby przelecieć tak wielką maszyną na tak niskiej wysokości tak dużą odległość, a następnie idealnie (!) trafić w podstawę budynku. Nawet trawnika nie popsuli.

Brak dużych fragmentów szczątków
Boeing 757 waży w zależności od wersji od około 90 ton do 110 ton. Pojemność zbiorników paliwa to około 43000 litrów. Aby samolot był jak najlżejszy, do jego budowy wykorzystuje się stopy aluminium (zwykłe aluminium topi się w temperaturze 660 stopni C). Temperatura spalania paliwa lotniczego (jet fuel) na wolnym powietrzu wynosi około 300 stopni C, maksymalna temperatura spalania to 980 stopni C. Wynika więc z tego że brak szczątków (w dużych fragmentach) może być skutkiem stopienia kadłuba. Warto jednak pamiętać o tym że prawie 30% paliwa znajduje się w skrzydłach Boeinga (które teoretycznie oderwały się od kadłuba podczas uderzenia).
Jedyny większy fragment jaki został odnaleziony wyniesiono zasłonięty folią: http://www.american-buddha.com/strikevideo27.jpg
Dlaczego?

Sporo pytań, niewiele odpowiedzi. Czy rząd Stanów Zjednoczonych podał światu wszystkie dostępne mu informacje? Czy jest możliwe że niektóre z faktów zostały zatajone lub przekłamane? Czy jedno kłamstwo nie świadczy o tym, że cała oficjalna wersja może być nieprawdziwa? Kto zyskał a kto stracił na wydarzeniach 9/11 ?

Posted in TechBlog.


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.