Skip to content


Kanały RSS

Założę się o każde pieniądze że 99% z Was zna ten znaczek:

Krótko mówiąc jest to oznaczenie kanału “Rich Site Summary”, dzięki któremu możemy śledzić zawartość strony bez konieczności jej odwiedzania – bardzo przydatna rzecz gdy jest się geekiem ;)

Żeby w pełni skorzystać z dobrodziejstw RSS, potrzebny jest nam RSS reader – na rynku jest ich do wyboru, do koloru. Osobiście korzystam z Google Reader’a – prawdopodobnie dlatego, że nie muszę nic uruchamiać, wyłączać, klikać i czekać. Jest to jedno kliknięcie z gmaila lub Opery (w której także jest narzędzie do obsługi RSS, niestety wg mnie trochę toporne – przy każdym uruchomieniu przeglądarka zaczyna ściągać nowe wątki, co chwilę trwa i potrafi doprowadzić do furii gdy potrzebujemy coś szybko otworzyć).

Obsługa Google Readera jest banalnie prosta – po skopiowaniu adresu interesującego nas RSS’a, klikamy na Add Subscription, wklejamy link i tyle. Poszczególne RSS możemy otagowywać oraz organizować w katalogi. Ciekawą funkcją Google Reader’a jest możliwość automatycznego tłumaczenia poszczególnych postów. Nie spodziewajcie się nie wiadomo jakiej jakości, jednak zawsze trochę to ułatwia zrozumienie co ten chińczyk tam napisał ;) . Wiadomości można dodawać do ulubionych, wysyłać na naszą publiczną stronę na googlach, dodawać do nich notatki i robić całą masę nikomu nie potrzebnych rzeczy.

Forma prezentacji poszczególnych wpisów jest bardzo przejrzysta i intuicyjna, po kliknięciu na interesujący post otwiera się nowa zakładka w oknie przeglądarki i zostajemy przekierowani na właściwą strone. Zaznaczanie postów jako przeczytanych także jest banalne – po prostu przewijamy okno, wszystko dzieje się automatycznie.

Jeżeli ktoś z Was lubi wiedzieć co w trawie piszczy i nie wystarcza Wam czasu lub pamięci na odwiedzanie każdej strony z osobna, to kanały RSS z jakimkolwiek readerem na pewno będą przydatnym narzędziem ;)

Artykuł szczegółowo traktujący o “czytadłach” znajduje się na Techcrunch’u (trochę leciwy ale chyba wciąż aktualny).

Posted in TechBlog.


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.