Skip to content


Jak rozpoznać wersję XBOX’a 360

W życiu każdego uświadomionego posiadacza X-BOXa 360 nadchodzi moment, gdy zaczyna się myśleć o przyszłości. Konkretniej o dniu w którym ujrzymy taki oto widok:

Tak, to osławiony Red Ring of Death (Czerwony krąg śmierci) oznajmiający koniec dobrych czasów. Od tego dnia pozostanie nam tylko płacz i zgrzytanie zębów (dla kompletnych xbox’owych ignorantów: RRoD oznacza konieczność odesłania konsoli do serwisu, jeżeli nie mamy gwarancji to możemy odesłać ją na śmietnik).

Jak przygotować się na tą potworną chwilę?


Przede wszystkim powinniśmy poznać przyczynę RRoD. Nie jest ona w 100% oficjalnie znana, jednak wszystko wskazuje na przegrzewanie się konsoli, w wyniku czego lut słabej jakości użyty w procesie produkcyjnym zaczyna się wykruszać i powstają w nim mikro pęknięcia niemożliwe do samodzielnej naprawy. Ryzyko rośnie jeśli używamy dodatkowego osprzętu (np Nyko Intercooler 360).


Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę z sytuacji, w związku z czym zaczął wypuszczać na rynek konsole z nowymi płytami głównymi, które mają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia RRoD. Obecnie dostępne są następujące wersje (w porządku od najstarszych do najnowszych):

 • XENON (bez HDMI)
 • ZEPHYR
 • OPUS (bez HDMI)
 • FALCON
 • JASPER
 • VEJLE
 • Dwie pierwsze to oryginalne wersje, OPUS oraz FALCON mają CPU w technologii 65nm (zamiast oryginalnych 90nm), JASPER ma zarówno CPU jak i GPU wykonane w 65nm (dzięki czemu zmniejsza się pobór mocy i emisja ciepła). Najnowsza wersja jest VEJLE – stosowany w konsolach SLIM. Im starszy jest nasz model, tym bardziej powinniśmy uważać aby go nie przegrzewać – to będzie oznaczać kłopoty w przyszłości.

  Jak rozpoznać zakupioną wersję? Bazowanie na dacie zakupu nie jest najlepszą metodą – sklepy najpierw wyprzedają towar zalegający magazyny, a dopiero później najnowsze modele.

  Po pierwsze warto sprawdzić jaką mamy wtyczkę do zasilania (widok na port konsoli) i czy mamy port HDMI:

  Następnie warto sprawdzić Output Power na zasilaczu – 150W oznacza JASPERA, 175W to OPUS lub FALCON a 203W to XENON lub ZEPHYR. Nie jest to metoda w 100% skuteczna.

  Jaspera można też poznać po informacjach tuż nad gniazdem zasilania konsoli – jeżeli natężenie wyniosi 12,1A to macie szczęście ;)

  Bardzo dobre zestawienie znajdziecie tutajLOT oraz TEAM podane są na naklejce na pudełku od Waszej zabawki.
  Domowe “rozwiązania” problemu chłodzenia dla elektroników-amatorów znajdują się tutaj.  VEJLE uzywany jest tylko i wylacznie w konsolach SLIM, w ksztalcie jak na ponizszym zdjeciu:

  Samych JASPERÓW i VEJLI życzę ;)

  This post is also available in: angielski

  Posted in Featured, TechBlog.


  One Response

  Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.

  1. hehe says

   hehe, bardzo pomogles, teraz tylko do sklepu na BÓJ  Some HTML is OK

  or, reply to this post via trackback.