Skip to content


Visual Express Editions

Przed momentem przypadkowo trafiłem na coś, co sprawiło że opadła mi szczęka – M$ Visual Express Editions. Najwyraźniej jest to zestaw DARMOWYCH (sic! sic! sic! sic!), "lekkich" wersji środowisk kosztujących normalnie setki baksów. Grupą docelową są studenci oraz hobbyści, którzy normalnie korzystaliby z GCC oraz różnorakich darmowych IDE. Wymagania to Windows XP lub Vista. Najwyraźniej M$ wyczuł zapotrzebowanie – pamiętam jak pod koniec studiów, jakieś 3 lata temu można było ściągnąć darmową wersję dla studentów – pewnie dlatego że uczelni nie było stać na te przereklamowane potworki. Być może "chopaki z Redmond" przeraziły się, że wszyscy się dowiedzą o tym iż GCC działa też pod windowsem, nawet okienkowe programy można w nim pisać. To byłby straszny cios dla Billa, mógłby tego nie wytrzymać.

Mnie przede wszystkim interesuje Visual C++ Express – co prawda nie można nim kompilować aplikacji korzystających z MFC lub ATL, ale do kompilacji GLUT’a i OpenGL powinien się nadać. Podobno potrafi też kompilować .NETa. Najwyraźniej nie ma Resource Editora, kompilatorów 64 bitowych (chociaż po instalacji WinSDK można kompilować 64 bitowe aplikacje z lini poleceń) oraz wsparcia dla OpenMP.

Właśnie jestem w trakcie instalacji tego cudaka – trwa to naprawdę długo, nie wpominając o ściąganiu bodajże 70mb.

installer

Po zainstalowaniu, restarcie i uruchomieniu aplikacji wygląda to tak:

okno 

Tak jak podejrzewalem, FBX SDK skompilowalo sie bez problemowo (podczas gdy opornie odmawialo wspolpracy z Code::Blocks i GCC):

fbx

Ciekawostka jest to, ze zniknal mi gdzies przelacznik jezykow i zmuszony jestem pisac po angielskiemu ;)

Milego programowania!

Posted in Gry, TechBlog.


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.

« »