Skip to content


Kłopoty C64 na iPhone

c64 Developer Manomio, który stworzył ostatnio port Flashback’a na iPhone, ma kłopoty – ich najnowsze dzieło, pełny emulator C64, zostało odrzucone przez Apple. Wszystko wskazuje na to, że w obecnej formie nie ma on szans na publikację (najwyraźniej Apple boi się komodorowskich hakerów – wcale się im nie dziwię).

Emulator jest LICENCJONOWANY, posiada szereg bardzo interesujących opcji:

 • obsługa języka BASIC
 • osiągi zwykłego C64
 • emulacja SID
 • automatyczny zapis stanów gry
 • interesująco rozwiązaną kwestię joysticka i klawiatury

Pomimo tego (a może właśnie dlatego) aplikacja została odrzucona – jako przyczynę zostało podane naruszenie porozumienia iPhone SDK:

“3.3.2 W żadnym wypadku Aplikacja nie może instalować lub uruchamiać kodu wykonywalnego (…)”.

Pikanterii sprawie nadaje fakt, że tuż po rozpoczęciu prac nad emulatorem Manomio zgrupował się z Kiloo Aps (posiadaczem licencji C64), po czym SKONTAKTOWAŁ SIĘ Z APPLE W CELU POWIADOMIENIA ICH O SWOICH PLANACH I UZGODNIENIA SZCZEGÓŁÓW. Brian Lyscarz (CEO Manomio) twierdzi, że Apple było “szczerze podekscytowane” projektem.

Jestem bardzo ciekawy co nastąpi dalej, to świetny projekt, jednak bardzo groźny dla Apple – po co kupować nowe remake’y gier, skoro można mieć emulator?

Sprawdźcie video:

Posted in Gry, TechBlog.


2 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.

 1. Iga says

  Że tak kompletnie nie na temat napiszę… jestem dziewczyną, więc to absolutnie naturalne, że uważam Terminatora za dwie godziny chłamu :)
  Ale widzę, że Ty na co dzień zajmujesz się jakimiś dziwnymi rzeczami typu CM64 czy jakieś inne coś, więc zdecydowanie jesteś facetem, więc śmiało możesz spróbować :)
  Gorsze mogą być tylko Transformersy :)
  Pozdrawiam (:

 2. hrbmx says

  dwa klasyki bijatyk international karate i bruce lee!!!
  damn!
  tesknie do tych chwil gdy z wyskoku karałem grubasa albo ninje wiec chyba poszukam tego w wersji flash ;)Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.