Skip to content


Przemyślenia podatkowe

Jako tzw. “samozatrudniony” zmuszony byłem do rozliczenia się z podatków za rok 2008/2009. Po doświadczeniach z Polskim fiskusem byłem lekko przestraszony – tym bardziej że kompletnie nie znam żargonu podatkowego. Dodatkowo moja sytuacja podatkowa nie wyglądała na najprostszą – dwa miesiące w roku byłem czyimś pracownikiem, później dostałem od rządu rekompensatę za zaległą wypłatę (co też trzeba uwzględnić), no i później zacząłem działać na własny rachunek. Nic tylko usiąść i zapłakać.

Na moje szczęście w tym roku wszedł system umożliwiający rozliczenie się poprzez internet – po rejestracji i otrzymaniu hasła droga pocztową możemy zacząć wypełniać deklarację. System prowadzi nas za rączkę, automatycznie dodając wymagane załączniki w zależności od naszych wyborów. Do tego mamy do dyspozycji rozbudowaną pomoc oraz system wiadomości, dzięki któremu możemy skontaktować się z pracownikami HMRC i poprosić o wyjaśnienie niejasności (skorzystałem, odpowiedź przyszła w ciągu 24h, co przy założeniu że większość ludzi robi rozliczenie przez internet na ostatnią chwilę jest całkiem niezłym wynikiem). Po wypełnieniu formularza system oblicza nam automatycznie wysokość podatku (prezentowaną ze szczegółowym wyjaśnieniem obliczeń), formularz przesyłamy jednym kliknięciem. Co do płatności to można zapłacić kartą debetową – HMRC dostaje płatność w kilka minut.

Muszę przyznać że bardzo mi się ten system spodobał, szkoda że taki Anglik to potrafi, a Polak niestety już nie. Nie wspominając już o takich drobiazgach, że w UK kwota wolna od podatku to ponad 6000 funtów (przy realnych średnich zarobkach rzędu 21000 brutto rocznie) – analogicznie w Polsce powinno to wynosić 10440 zł (zakładając że zarabiamy 3000 brutto/ms), czyli trzykrotnie więcej niż obecne 3091 zł.

Innymi słowy państwo dyma nas jak tylko potrafi.

Posted in Bez kategorii.


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.