Skip to content


Darmowe szablony do WordPressa i nie tylko

Założyłeś bloga wordpress – jesteś gotowy do pisania. Chwileczkę… Coś tu nie gra… Oh, to jego wygląd – standardowy temat Twenty Ten nie wzbudza już niczyjego zachwytu.

Potrzebujesz czegoś ładniejszego, w przeciwnym razie nigdy nie przyciągniesz czytelników. Innymi słowy potrzebujesz eleganckiej skóry do twojego bloga.

Możliwość szybkiej zmiany wyglądu to jedna z najbardziej przydatnych funkcji WordPressa – za jej pomocą możesz zmienić stronę wizualną w przeciągu kilku minut, bez potrzeby znajomości programowania,baz danych czy innych zawiłości informatycznych. Wystarczy za pomocą klienta FTP wgrać nowy temat do odpowiedniego katalogu i użyć odpowiedniej funkcji kokpitu.

1. The Style

W sieci można znaleźć setki stron z szablonami różnego rodzaju, zarówno darmowymi jak i płatnymi. Najczęściej możemy spotkać się z  następującymi rodzajami:


Frameworks , czyli szablony-matki

Dość nieliczna grupa – na ich bazie możemy szybko zbudować ładne i przejrzyste tematy-dzieci. Najczęściej same w sobie nie mają zbyt wyrafinowanego wyglądu (większość z nich wygląda gorzej niż Twenty Ten) – posiadają za to przemyślane i wygodne w użyciu arkusze stylów CSS, dzięki czemu tworzenie waszej własnej skórki będzie dużo szybsze i przyjemniejsze. Aby jednak to zrobić, powinniście znać podstawy HTML, PHP i CSS.

Najbardziej znane frameworki to:

Thematic

Bardzo dopracowany, darmowy temat open-source, napisany przez Iana Stewarta. Jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek internetowych i ma bardzo przemyślaną strukturę.
Nie posiada zbyt wyszukanej strony konfiguracyjnej, jednak pomimo tego jest dość prosty do nauki, dzięki czemu zdobył dużą popularność. Aby dowiedzieć się dlaczego, wystarczy zajrzeć do kodu.

thematic

Główne zalety to:

 • zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek internetowych
 • 13 obszarów obsługujących widgety
 • Posiada możliwość rozbudowy za pomocą tematów-dzieci
 • Kompatybilny z pluginami All-In-One SEO i Platinum SEO
 • Układ stron w dwóch lub trzech kolumnach
 • Modularny CSS z podstawową typografią i resetami stylów

Hybrid

Stworzony przez Justina Tadlocka, bardzo przejrzysty i wszechstronny framework z dobrymi opcjami konfiguracyjnymi. Zarówno podstawowy  temat Hybrid Core jak i tematy-dzieci są darmowe, jednak trzeba zapłacić 25$ aby mieć dostęp do forum i szczegółowych tutoriali.

Hybrid

Główne cechy to:

 • Wsparcie dla tematów-dzieci
 • Zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek internetowych
 • 14 szablonów stron
 • 9 obszarów obsługujących widgety
 • Bardzo dobry support, dobre forum i masa tutoriali dla zarejestrowanych użytkowników

Carrington

Darmowy framework stworzony przez Crowd Favorite, dostępny w czterech wersjach – Carrington Blog (jako gotowe rozwiązanie dla bloggerów), Carrington Mobile (wersja dla telefonów), Carrington Text (zorientowany głównie na treść) oraz Carrington JAM – wersja podstawowa, bez żadnych wodotrysków. Co ciekawe, Carrington nie obsługuje tematów-dzieci.

Carrington

Główną zaletą tego szkieletu jest łatwość tworzenia nowych “widoków” i układów poszczególnych podstron WordPressa – wystarczy utworzyć nowy szablon. Zwiększa to niestety ilość plików, co na pierwszy rzut oka może trochę przestraszyć nowych użytkowników, jednak jest to rozwiązanie skuteczne i wygodne.

Dodatkowe zalety to:

 • Potężny system tworzenia szablonów podston
 • Ładna typografia
 • Komentarze zorganizowane w wątki
 • wykorzystanie AJAX’a do ładowania zawartości podstron 

Atahualpa

Nie jest to stricte framework, lecz raczej bardzo rozbudowany temat – większość zmian można dokonać w nim poprzez opcje konfiguracyjne WordPressa, przyznaję że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. W połączeniu z dobrym zestawem pluginów Atahualpa jest bardzo wszechstronnym tematem dla każdego.

Atahualpa

 

Tematy darmowe

Największą ich zaletą jest to, że są darmowe. Najczęściej nie mają zbyt profesjonalnego wyglądu – większość z nich to pewnego rodzaju produkty podstawowe – aby w pełni wykorzystać ich możliwości i polepszyć ich wygląd, będziemy potrzebowali znajomości HTML, arkuszy stylów CSS, PHP i WordPressa. Może to przerosnąć możliwości początkującego webmastera. Mimo tego warto zainstalować kilka z nich na swoim blogu, aby poznać ich wady i zalety.

Free Theme

Tematy premium

Porównując je do wersji darmowych różnica jest od razu widoczna – są po prostu dużo ładniejsze. W wielu przypadkach są też o wiele bardziej przyjazne w obsłudze – dostęp do ich funkcji realizowany jest poprzez opcje w kokpicie wordpressa, mają rozbudowane style CSS, dzięki czemu móżemy bez problemów wstawiać tabelki, cytaty czy decydować o ilość kolumn na stronach nszych artykułów. Praktycznie wszystkie obsługują slidery zdjęć do wykorzystania na stronie głównej, shortcodes i różne szablony wpisów (przykładowo pełna szerokość, rodzaje stron – kontakt, galerię). Ważny jest też support – możemy zadać pytanie na forum i autor danego tematu udzieli nam odpowiedzi (oczywiście w miarę możliwości – pamiętajcie że niekiedy problemy nie wynikają z samego szablonu, a na przykład z zainstalowanych pluginów). Jeżeli nie bardzo znacie się na programowaniu to powinniście zastanowić się nad użyciem jednego z takich tematów – zaoszczędzicie sporo czasu i nerwów.

W tym miejscu chciałbym przestrzec przed ściąganiem skór premium za darmo z różnych pół-legalnych źródeł – dodać kod umożliwiający osobom postronnym dostęp do Waszego bloga i/lub hostingu jest bardzo łatwo.

2. Cold Stone

Gdzie można znaleźć tematy

Jak już wspomniałem, stron oferujących dodatki do wordpressa są na sieci setki, ja za najlepsze uważam:

Theme Forest

Bardzo dobre źródło niedrogich tematów – zarówno do Worpdressa, jak i do Joomli, Drupala oraz osCommerce. Wszystko zorganizowane w kategorie – przykładowo Blog, Technology, Corporate. Zdecydowanie polecam – jest to chyba największy zbiór tematów do WordPressa z jakiego korzystałem!

Theme Forest

 

Elegant Themes

Pomimo tego że ilość tematów nie jest zbyt pokaźna, to jednak wszystkie wyglądają fantastycznie, a co najważniejsze – posiadają bardzo rozbudowane opcje styli CSS. Spójrzcie na opis funkcji – powala na kolana: lista shortcodes, Elegant Themes.

Elegant Themes

 

Woo Themes

Tematy bardzo wysokiej jakości z bardzo dobrze opisaną funkcjonalnością – nie powinno więc być niemiłych niespodzianek. Wszystko posegregowane w kategorie. Każdy z tematów zbudowany jest w oparciu o WooFramework.

Woo Themes

Studio Press

Spory zbiór ciekawych tematów opartych na płatnym frameworku Genesis (też do kupienia na stronie). Tematy bardzo przejrzyste, solidnie wykonane, nadające się na strony firmowe.

Studio Press

Rocket Theme

Pretendent, jednak ich tematy sprawiają dobre wrażenie – oparte na frameworku Gantry, posiadają dużo styli CSS i wersje dla smartfonów. 

Rocket Theme

 

Korzystając z powyższych stron możemy łatwo i małym kosztem zwiększyć atrakcyjność naszego bloga – na pewno zaoowocuje to zwiększoną liczbą odwiedzin i mniejszym wskaźnikiem Bounce Rate.

Czego życzę z całego serca!

Posted in TechBlog.


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.