Skip to content


Czyścimy laptopa Sony VAIO


Po około roku użytkowania mój laptop Sony VAIO VPCEC1S1E zaczął wydawać dźwięki jak mały odrzutowiec – po krótkiej chwili od włączenia zaczynał naprawdę głośno wyć – znajomi na skype dziwili się kto u mnie tak odkurza ;)

Bogaty w doświadczenia z rozkręcania laptopa Asus postanowiłem rozkręcić mojego Sony VAIO i go trochę przeczyścić. Stosując się do poniższej instrukcji powinniście być w stanie rozkręcić większość nowych Sony VAIO, nie tylko model VPCEC1S1E.

Sony VAIO VPCEC1S1E


Na samym początku chciałbym podzielić się z Wami odkryciem jakiego dokonałem po rozkręceniu mojego laptopa Sony VAIO: otóż aby go wyczyścić… wcale nie trzeba go rozkręcać ;) Ja dowiedziałem się tego metodą prób i błędów, więc jesteście w lepszej sytuacji. Co zrobić wytłumaczę na końcu artykułu. Tak czy siak, myśle że warto gruchota rozkręcić – będziecie mogli podokręcać śrubki od wiatraków i cały syf z radiatora nie osiądzie na bebechach laptopa. Poza tym po zdjęciu obudowy widać czy jest prześwit w wiatraku ;)

Jak zawsze na wstępie – nie odpowiadam za ewentualne uszkodzenie sprzętu, wszystko co robicie, robicie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Zanim ochoczo zaczniecie stosować metody siłowe na delikatnej, plastikowej obudowie, polecam przeczytanie artykułu “na sucho”. Jeżeli chcecie dobrych wyników, to polecam zrozumienie artykułu;)

Co będzie Wam potrzebne:
- płaska powierzchnia, najlepiej stół
- miękka, gladka szmatka – aby nie porysować dekla od VAIO, w przeciwnym wypadku nie będziecie się mogli później lansować, no bo jak? Z porysowaną klapą? :P
- zestaw mikro śrubokrętów, fajnie gdyby był tam też jeden z magnesem do wyciągania śrubek
- jakiś pojemnik na śrubki, gdyż bardzo łatwo się gubią, a że są bardzo małe… miłego szukania
- powietrze w sprayu
- płaski kawałek plastiku do podważania obudowy, ja używalem rączki od pilniczka do paznokci
- trochę szczęścia

Powietrze w sprayu

Zestaw srubokretow

Ok, zaczynamy:
Odwracamy VAIO na grzbiet i kładziemy na szmatce. Odkręcamy śrubki, teoretycznie nie trzeba odkręcać tej od DVD oraz tej od klapki do modułu z pamięcią RAM, ale co tam, w celach dydaktycznych wyciągamy wszystkie. Warto pamiętać o srubce ukrytej przy baterii, ją też trzeba odkręcić.
Jeżeli poszliśmy na calość to można sobie potem wysunąć DVD lub wyciągnąć kość RAM dla treningu- pamiętajcie tylko że aby zatrzasnąć zatrzask pamięci, musi być ona wsunięta DOKŁADNIE w gniazdo! Nie tylko do połowy, ale do końca!

Sony VAIO pamięć

Sony VAIO HDD

Zdejmujemy dekiel od twardego dysku, a następnie odkręcamy śrubki. Teraz DELIKATNIE unosimy dysk na niewielka wysokość i robimy obczajkę co jest pod spodem – powinna być tam taśma sygnałowa prowadząca do małego gniazda, trzeba ją odpiąć. W tym celu podważamy zatrzask cieńkim srubokrętem, odmawiając pacierze aby go nie urwać. Jeżeli udało się odpiąc zatrzask to delikatnie wysuwamy taśmę i wyciagamy dysk.

Sony VAIO zatrzask od HDD

Teraz najtrudniejsza część operacji, musimy zdjąć obudowę. Zajęło mi to trochę czasu ponieważ zapomniałem o śrubce czy dwóch. Pamietajcie! Obudowa da się zdjąć bez używania siły, jeżeli nie idzie to prawdopodobnie czegoś nie odkręciliście.

Oddzielanie bazy od pokrywki zaczynamy od miejsca gdzie są zawiasy od monitora, a następnie jedziemy na okręta, pomagając sobie kawałkiem plastiku w celu poszerzenia szczeliny między częściami. Wszystko jakbyśmy mieli do czynienia z jajem ( bo w sumie to tak właśnie jest ). Po oddzieleniu obu części powinnismy zobaczyć coś takiego:

Sony VAIO widok po zdjęciu obudowy

W moim modelu Sony VAIO wiatrak i radiator znajduje się po prawej stronie. Warto obejrzeć te części i delikatnie podokręcać (zwracam uwage na slowo DOKRĘCAMY) śrubki wiatraka.
Następnie obróćcie komputer tak, aby radiator znalazł się na brzegu stołu i zaaplikujcie w niego strumień powietrza z butli trzymanej PIONOWO ( w przeciwnym razie bedziecie mieli mrożone VAIO ). Dookoła powinny fruwać drobiny kurzu.

Sony VAIO - odkurzanie

O, to własnie była ta dobra rada dla tych mięczaków którym nie chce się rozkrecać obudowy – skierujcie strumień powietrza w radiator poprzez otwory w obudowie ( tylko pamiętajcie aby najpierw odłączyć go od zasilania i wyjąć baterię). Potem odczekajcie ok 15 minut przed włączeniem – niech ewentualna wilgoć powstała ze sprężonego powietrza odparuje.

Ok, teraz przy skrecaniu wykonujemy wszystkie czynności w odwrotnej kolejności, kręcac śrubokretem w przeciwną stronę, czekamy dłuzszą chwilę i włączamy nasze VAIO. Jeżeli działa to ok, jak nie to Houston, mamy problem ;) Tata zrobi Wam lanie ;)

Mój Sony VAIO po przeczyszczeniu rur zaczął działać 3 razy ciszej, znajomi wreszcie rozumieją co mówię przez Skype ;)

Czego i Wam życzę!

Ps. Jeżeli macie jakieś pytania to proszę zadawać je w komentarzach, postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć. Nie odowiadam na pytania ‘Jak zarobić milion’, chociaż znam odpowiedź ( jest w archiwum bloga ).

Posted in TechBlog.


One Response

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.

  1. Uboot says

    Super opis -wielkie dzieki.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.